[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Discuții libere ,întrebări » Intrebări » Iehova Dumnezeu este egal cu fiul Sau,Isus Cristos ?
Iehova Dumnezeu este egal cu fiul Sau,Isus Cristos ?
barabi12Data: Luni, 2015-03-02, 5:11 PM | Mesaj # 1
Membru
Grup: Administratori
Reputaţie: 0
Status: Offline
Daca Dumnezeu,Tatal,ar fi egal cu fiul Sau,Isus Cristos(conform teoriei "Treimii"),atunci de ce Isus cand era inca pe pamant,a afirmat urmatoarele in Ioan 14:16:

"Şi Eu voi ruga pe Tatăl, şi El vă va da un alt Mângâietor, care să rămână cu voi în veac;"

Deci inferioritatea Tata-Fiu ,nu apare doar atunci cand Fiul ,Isus ,era pe pamant,si cand in starea umana el era "mai pre jos decat ingerii"- Evrei 2:9,ci si ,asa dupa cum se poate intelege din dovada relatata mai sus,El cand va ajunge la Tatal Sau,"fiind incununat cu slava si cinste",deci cand nu va mai fi in starea umana,El, "il va ruga pe Tatal" ;aratand prin aceasta ierarhia si inegalitatea care exista intre El si Tatal Ceresc.

barabi12Data: Marţi, 2015-03-03, 12:59 PM | Mesaj # 2
Membru
Se poate naste urmatoare intrebare,(conform dovezii de mai jos):daca Isus este Iehova,de ce se spune ca Dumnezeu i-a da un nume mai pre sus de orice nume?,...daca El (Isus) detine Atotputernicia...

Filipeni 2:9 De aceea şi Dumnezeu L-a înălţat nespus de mult, şi I-a dat Numele, care este mai presus de orice nume;
Filipeni 2:10 pentru ca, în Numele lui Isus, să se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pământ şi de sub pământ,
Filipeni 2:11 şi orice limbă să mărturisească, spre slava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.

barabi12Data: Marţi, 2015-03-03, 1:27 PM | Mesaj # 3
Membru
Inegalitatea dintre Iehova si Isus,rezulta si din supunerea pe care Fiul o va da Tatalui Ceresc:

1 Corinteni 15:24 În urmă, va veni sfârşitul, când El va da Împărăţia în mâinile lui Dumnezeu Tatăl, după ce va fi nimicit orice domnie, orice stăpânire şi orice putere.
1 Corinteni 15:25 Căci trebuie ca El să împărăţească până va pune pe toţi vrăjmaşii sub picioarele Sale.
1 Corinteni 15:26 Vrăjmaşul cel din urmă, care va fi nimicit, va fi moartea.
1 Corinteni 15:27 Dumnezeu, în adevăr, "a pus totul sub picioarele Lui". Dar când zice că totul I-a fost supus, se înţelege că afară de Cel ce I-a supus totul.
1 Corinteni 15:28 Şi când toate lucrurile Îi vor fi supuse, atunci chiar şi Fiul Se va supune Celui ce I-a supus toate lucrurile, pentru ca Dumnezeu să fie totul în toţi.

barabi12Data: Marţi, 2015-03-03, 1:35 PM | Mesaj # 4
Membru
Daca Isus cand era pe pamant,ar fi fost "om -Dumnezeu", de ce cererea mamei fiilor lui Zebedei ,depindea de Tatal Sau Ceresc si nu de El insusi ? ,presupunand ca are aceeasi autoritate cu Dumnezeu,fiind egali.

Matei 20:20 Atunci mama fiilor lui Zebedei s-a apropiat de Isus împreună cu fiii ei, şi I s-a închinat, vrând să-I facă o cerere.
Matei 20:21 El a întrebat-o: "Ce vrei?" "Porunceşte", I-a zis ea, "ca, în Împărăţia Ta aceşti doi fii ai mei să şadă unul la dreapta şi altul la stânga Ta."
Matei 20:22 Drept răspuns Isus a zis: "Nu ştiţi ce cereţi. Puteţi voi să beţi paharul pe care am să-l beau Eu, şi să fiţi botezaţi cu botezul cu care am să fiu botezat Eu?" "Putem", I-au zis ei.
Matei 20:23 Şi El le-a răspuns: "Este adevărat că veţi bea paharul Meu, şi veţi fi botezaţi cu botezul cu care am să fiu botezat Eu: dar a şedea la dreapta şi la stânga Mea, nu atârnă de Mine s-o dau, ci este păstrată pentru aceia pentru care a fost pregătită de Tatăl Meu."

barabi12Data: Marţi, 2015-03-03, 1:56 PM | Mesaj # 5
Membru
O simpla intrebare: putem vorbi impotriva lui Dumnezeu fara ca sa fim iertati?

Matei 12:30 Cine nu este cu Mine, este împotriva Mea, şi cine nu strânge cu Mine, risipeşte.
Matei 12:31 De aceea vă spun: Orice păcat şi orice hulă vor fi iertate oamenilor; dar hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertată.
Matei 12:32 Oricine va vorbi împotriva Fiului omului, va fi iertat; dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt, nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor.

barabi12Data: Marţi, 2015-03-03, 2:01 PM | Mesaj # 6
Membru
Daca Isus este egal cu Dumnezeu ,atunci de ce nu stie despre "ceasul acela"?

Matei 24:36 Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.

Forum » Discuții libere ,întrebări » Intrebări » Iehova Dumnezeu este egal cu fiul Sau,Isus Cristos ?
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:

widgets