[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Discuții libere ,întrebări » Intrebări » Omul este format din "duh ,suflet si trup"?
Omul este format din "duh ,suflet si trup"?
barabi12Data: Sâmbătă, 2013-04-06, 10:32 PM | Mesaj # 1
Membru
Grup: Administratori
Reputaţie: 0
Status: Offline
" Duhul,sufletul ,trupul" sunt componentele omului?
Foarte multi religionisti folosesc acest verset ,(mai precis ei folosesc numai cele trei cuvinte din verset,,si anume : duh ,suflet ,trup, iar restul versetului nu il mai folosesc),dupa care ei afirma:"deci vezi ca este scris ca omul este compus din:duh,suflet si trup?si ca acestea sunt distincte ,separabile,astfel ca dupa moarte trupul merge in tarana,sufletul merge in Rai,daca a facut binele sau in Iad daca a facut raul iar duhul merge la Dumnezeu  !".

Oare asa sa fie ?????

Ca sa intelegem acest verset,noi trebuie sa citim tot versetul, sa vedem despre ce este vorba,iar daca nu l-am inteles,il mai citim inca odata.

Citam versetul:
1 Tesaloniceni 5:23" Dumnezeul păcii să vă sfinţească El însuşi pe deplin; şi: duhul vostru, sufletul vostru şi trupul vostru, să fie păzite întregi, fără prihană la venirea Domnului nostru Isus Hristos."

barabi12Data: Sâmbătă, 2013-04-06, 10:44 PM | Mesaj # 2
Membru
Daca dorim sa intelegem literalmente, asa cum este scris ,si anume ca: trupul nu se putrezeste  ci se va pastra integru pana la venirea Domnului .....atunci,logic, acest lucru este imposibil.
Deci in acest caz ,conform invataturii religioase privitoare la nemurirea sufletului ,si anume ca  la moarte, "sufletul" omului merge in rai sau in iad ,iar trupul omului merge in pamant si putrezeste,atunci  cuvintele apostolului, care spune ca la timpul venirii lui Isus ele trebuie pastrate intregi nu separate si nu in putrezire,contrazic invatatura nemuririi sufletului.
Putem intreba:cum si unde se pastreaza ele (sufletul,trupul si duhul) atunci?

barabi12Data: Sâmbătă, 2013-04-06, 11:07 PM | Mesaj # 3
Membru
Vom intelege analizand la lumina Scripturii fiecare parte a dovezii.
1."duhul vostru"
    La ce fel de duh se refera apostolul ?
Scriptura raspunde :

Isaia 11:2 "Duhul Domnului Se va odihni peste El, duh de înţelepciune şi de pricepere, duh de sfat şi de tărie, duh de cunoştinţă şi de frică de Domnul."

2 Timotei 1:7 "Căci Dumnezeu nu ne-a dat un duh de frică, ci de putere, de dragoste şi de chibzuinţă."

barabi12Data: Duminică, 2013-04-07, 8:54 AM | Mesaj # 4
Membru
2. "sufletul vostru"- sau..viata noastra

Evrei 10:39 "Noi însă nu suntem din aceia care dau înapoi ca să se piardă, ci din aceia care au credinţă pentru mântuirea sufletului."

barabi12Data: Duminică, 2013-04-07, 8:58 AM | Mesaj # 5
Membru
"trupul vostru" sa fie pazite intreg ,fara prihana"

Romani 1:24 "De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor; aşa că îşi necinstesc singuri trupurile;"

barabi12Data: Duminică, 2013-04-07, 9:02 AM | Mesaj # 6
Membru
1 Petru 3:20" care fuseseră răzvrătite odinioară, când îndelunga răbdare a lui Dumnezeu era în aşteptare, în zilele lui Noe, când se făcea corabia, în care au fost scăpate prin apă un mic număr de suflete, şi anume opt."

"un mic număr de suflete" numai sufletele au fost salvate in timpul potopului si trupurile nu?

barabi12Data: Duminică, 2013-04-07, 9:06 AM | Mesaj # 7
Membru
Matei 22:37 Isus i-a răspuns: "Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău."

"cu tot sufletul tău, şi cu tot cugetul tău." adica cu intreaga fiinta

barabi12Data: Duminică, 2013-04-07, 9:10 AM | Mesaj # 8
Membru
"să fie păzite întregi," adic "fără prihană"

"să fie păzite întregi," nici in rai nici in iad nu se pastreaza toate elemtele intregi

barabi12Data: Duminică, 2013-04-07, 9:13 AM | Mesaj # 9
Membru
Se refera la trupul lui Christos care trebuie pastrat curat:

Coloseni 1:18"El este Capul trupului, al Bisericii. El este începutul, cel întâi născut dintre cei morţi, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietatea".

Coloseni 1:24"Mă bucur acum în suferinţele mele pentru voi; şi în trupul meu, împlinesc ce lipseşte suferinţelor lui Hristos, pentru trupul Lui, care este Biserica."

barabi12Data: Duminică, 2013-04-07, 9:14 AM | Mesaj # 10
Membru
Efeseni 1:21 "mai presus de orice domnie, de orice stăpânire, de orice putere, de orice dregătorie şi de orice nume, care se poate numi, nu numai în veacul acesta, ci şi în cel viitor."

Efeseni 1:22 "El I-a pus totul sub picioare, şi L-a dat căpetenie peste toate lucrurile, Bisericii,"

Efeseni 1:23 "care este trupul Lui, plinătatea Celui ce plineşte totul în toţi."

barabi12Data: Duminică, 2013-04-07, 9:17 AM | Mesaj # 11
Membru
1 Corinteni 12:27 "Voi sunteţi trupul lui Hristos, şi fiecare, în parte, mădularele lui".

upvData: Marţi, 2013-07-23, 7:35 AM | Mesaj # 12
Membru
Grup: Utilizatori
Creatura pe care Dumnezeu a facut-o dupa chipul si asemanarea sa, a fost numita om.
Biblia spune ca acest om are trei elemente: 1 Tesaloniceni 5:23
Din cercetariele pe care le-am facut pe subiect, reiese ca trupul omului si duhul omului formeaza un nou element - ca sa spunem asa - si anume sufletul. Este ca si cum doua gaze hidrogenul si oxigenul prin reactie formeaza un nou element si anume apa. O alta exemplificare ar fi pc-ul si programul din el formeaza imaginea.

Forum » Discuții libere ,întrebări » Intrebări » Omul este format din "duh ,suflet si trup"?
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:

widgets