[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Discuții libere ,întrebări » Intrebări » Isus a fost inviat in trup?
Isus a fost inviat in trup?
barabi12Data: Marţi, 2013-03-19, 5:45 PM | Mesaj # 1
Membru
Grup: Administratori
Reputaţie: 0
Status: Offline
Multi sustin ca Isus a fost inviat in trup,deoarece citeaza urmatoarele versete:

Ioan 20:26 După opt zile, ucenicii lui Isus erau iarăşi în casă; şi era şi Toma împreună cu ei. Pe când erau uşile încuiate, a venit Isus, a stat în mijloc, şi le-a zis: "Pace vouă!"

Ioan 20:27 Apoi a zis lui Toma: "Adu-ţi degetul încoace, şi uită-te la mâinile Mele; şi adu-ţi mâna, şi pune-o în coasta Mea; şi nu fi necredincios, ci credincios."

barabi12Data: Marţi, 2013-03-19, 5:48 PM | Mesaj # 2
Membru
Dar sa vedem mai detailat cum explica cuvantul lui Dumnezeu.

Biblia nu se contrazice!!!

1 Petru 3:18 Hristos, de asemenea, a suferit odată pentru păcate, El, Cel neprihănit, pentru cei nelegiuiţi, ca să ne aducă la Dumnezeu. El a fost omorât în trup, dar a fost înviat în duh

barabi12Data: Marţi, 2013-03-19, 5:50 PM | Mesaj # 3
Membru
sau alt verset

1 Corinteni 15:49 Şi după cum am purtat chipul celui pământesc, tot aşa vom purta şi chipul Celui ceresc.
1 Corinteni 15:50 Ce spun eu, fraţilor, este că nu poate carnea şi sângele să moştenească Împărăţia lui Dumnezeu; şi că, putrezirea nu poate moşteni neputrezirea.

barabi12Data: Marţi, 2013-03-19, 6:06 PM | Mesaj # 4
Membru
2 Cor. 5:l6
         Aşa că, de acum încolo, nu mai cunoaştem pe nimeni înfelul lumii; şi chiar dacă am cunoscut pe Hristos în felul lumii, totuşi acum nu-L mai cunoaştem înfelul acesta.

Evrei 9:28
          Tot aşa, Hristos, după ce S-a adus jertfă osingură dată, ca să poarte păcatele multora, Se va arăta a doua oară, nu în vederea păcatului, ca să aducă mântuirea celor ce-L aşteaptă.

barabi12Data: Marţi, 2013-03-19, 6:47 PM | Mesaj # 5
Membru
isus s-a aratat in mai multe infatisari

Marcu 16:11 Când au auzit ei că este viu şi că a fost văzut de ea, n-au crezut-o.
Marcu 16:12 După aceea, S-a arătat, într-alt chip, la doi dintre ei, pe drum, când se duceau la ţară.
Marcu 16:13 Aceştia s-au dus de au spus lucrul acesta celorlalţi, dar nici pe ei nu i-au crezut.
Marcu 16:14 În sfârşit, S-a arătat celor unsprezece, când şedeau la masă; şi i-a mustrat pentru necredinţa şi împietrirea inimii lor, pentru că nu crezuseră pe cei ce-L văzuseră înviat.

barabi12Data: Marţi, 2013-03-19, 6:56 PM | Mesaj # 6
Membru
Marcu 16Ioan 20:14 După ce a zis aceste vorbe, s-a întors, şi a văzut pe Isus stând acolo în picioare; dar nu ştia că este Isus.

Forum » Discuții libere ,întrebări » Intrebări » Isus a fost inviat in trup?
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:

widgets