[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Discuții libere ,întrebări » Intrebări » Putem sa avem incredere in cele 12 Zodii?
Putem sa avem incredere in cele 12 Zodii?
barabi12Data: Miercuri, 2013-02-13, 0:05 AM | Mesaj # 1
Membru
Grup: Administratori
Reputaţie: 0
Status: Offline
Putem  observa că aproape în fiecare ziar,este descrisă predestinația ce o menționează zodiile astrale , Noi însă ca și creștini, ar trebui să examinăm ce înseamnă stiința care se ocupă cu interpretarea astrogramei natale ,adică o referință între stele si mișcarea planetelor,care în cele din urmă duc la  o prevestire viitoare asupra omului (conform teoriei unui astrolog).

Oare ce zice Biblia despre cititorii de stele? Oare Dumnezeu aprobă o astfel de știință și pe cei preocupați cu ea?            .

barabi12Data: Miercuri, 2013-02-13, 0:08 AM | Mesaj # 2
Membru
Dacă deschidem Biblia ,găsim  versete care fac referire la cei care citesc în stele(astrologii moderni) .

Daniel 5:15 Au adus înaintea mea pe înţelepţi şi pe cititorii în stele, ca să citească scrierea aceasta şi să mi-o tâlcuiască; dar n-au putut să tâlcuiască aceste cuvinte.

barabi12Data: Miercuri, 2013-02-13, 0:10 AM | Mesaj # 3
Membru
Ce avertisment dă Iehova Dumnezeu cu privire la astfel de cititori în stele (astrologi) ? .

Deuteronomul 18:10 Să nu fie la tine nimeni care să-şi treacă pe fiul sau pe fiica lui prin foc, nimeni care să aibă meşteşugul de ghicitor, de cititor în stele, de vestitor al viitorului, de vrăjitor,

18:12 Căci oricine face aceste lucruri este o urâciune înaintea Domnului; şi din pricina acestor lucruri va izgoni Domnul, Dumnezeul tău, pe aceste neamuri dinaintea ta.

Deuteronomul 18:14 Căci neamurile acelea pe care le vei izgoni, ascultă de cei ce citesc în stele şi de ghicitori; dar ţie, Domnul, Dumnezeul tău, nu-ţi îngăduie lucrul acesta.

barabi12Data: Miercuri, 2013-02-13, 9:38 PM | Mesaj # 4
Membru
UN EXEMPLU: In timpul imperiul babilonian fiecare imparat avea ca si sfătuitor, cititori în stele

Daniel a răspuns înaintea împăratului, şi a zis: Ce cere împăratul, este o taină pe care înţelepţii, cititorii în stele, vrăjitorii şi ghicitorii nu sunt în stare s-o descopere împăratului. Dar este în ceruri un Dumnezeu care descoperă tainele şi care face cunoscut împăratului Nebucadneţar, ce se va întâmpla în vremurile de pe urmă. Iată visul tău şi vedeniile pe care le-ai avut în patul tău; în patul tău, împărate, ţi-au venit în minte gânduri cu privire la cele ce vor fi după aceste vremuri; şi Cel ce descoperă tainele ţi-a făcut cunoscut ce se va întâmpla. Însă dacă mi s-a descoperit taina aceasta, nu înseamnă că este în mine o înţelepciune mai mare decât a tuturor celor vii, ci pentru ca să se dea împăratului tâlcuirea ei, şi să afli ce-ţi doreşte inima să ştii” - Daniel 2:27-30; 4:7.

barabi12Data: Miercuri, 2013-02-13, 9:44 PM | Mesaj # 5
Membru
Dacă cerem ajutor de la astrele cerești ca să ne arate ce ascunde ziua respectivă,  Biblia raspunde in felul urmator:

1 Samuel 15:23 Căci neascultarea este tot atât de vinovată ca ghicirea, şi împotrivirea nu este mai puţin vinovată decât închinarea la idoli şi terafimii. Fiindcă ai lepădat cuvântul Domnului, te leapădă şi El ca împărat".

Forum » Discuții libere ,întrebări » Intrebări » Putem sa avem incredere in cele 12 Zodii?
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:

widgets