[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Discuții libere ,întrebări » Intrebări » Despre nelegiuiți
Despre nelegiuiți
barabi12Data: Luni, 2012-12-17, 1:32 PM | Mesaj # 1
Membru
Grup: Administratori
Reputaţie: 0
Status: Offline
Ieri am primit o întrebare interesantă:

De ce Dumnezeu nimiceste pe cei neleguiti dacă Fiul Său iubit,și-a dat viața pentru cei neleguiți? 
La această întrebare mi s-a argumentat cu următoarea dovadă biblică:
Romani 5:6 Căci, pe când eram noi încă fără putere, Hristos, la vremea cuvenită a murit pentru cei nelegiuiţi.

iftimenData: Miercuri, 2013-02-13, 10:43 AM | Mesaj # 2
Membru
Grup: Utilizatori
Reputaţie: 0
Status: Offline
Romani 5:12 De aceea, după cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume, şi prin păcat a intrat moartea, şi astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toţi au păcătuit...

Psalmi 51:5 Iată că sunt născut în nelegiuire, şi în păcat m-a zămislit mama mea.

Romani 6:23 Fiindcă plata păcatului este moartea: dar darul fără plată al lui Dumnezeu este viaţa veşnică în Isus Hristos, Domnul nostru.

Adăugat (2013-02-13, 11:31 AM)
---------------------------------------------
Faptele Apostolilor 3:22 În adevăr, Moise a zis părinţilor noştri: "Domnul, Dumnezeul vostru, vă va ridica dintre fraţii voştri un proroc ca mine; pe El să-L ascultaţi în tot ce vă va spune.

Faptele Apostolilor 3:23 Şi oricine nu va asculta de Prorocul acela, va fi nimicit cu desăvârşire din mijlocul norodului."

Deuteronomul 30:19 Iau azi cerul şi pământul martori împotriva voastră că ţi-am pus înainte viaţa şi moartea, binecuvântarea şi blestemul. Alege viaţa, ca să trăieşti, tu şi sămânţa ta,

Deuteronomul 30:20 iubind pe Domnul, Dumnezeul tău, ascultând de glasul Lui, şi lipindu-te de El: căci de aceasta atârnă viaţa ta şi lungimea zilelor tale, şi numai aşa vei putea locui în ţara pe care a jurat Domnul că o va da părinţilor tăi, lui Avraam, Isaac şi Iacov".

Adăugat (2013-02-13, 11:43 AM)
---------------------------------------------
Ioan 5:24 Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, şi crede în Cel ce M-a trimis, are viaţa veşnică, şi nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă.

Ioan 8:51 Adevărat, adevărat, vă spun, că, dacă păzeşte cineva cuvântul Meu, în veac nu va vedea moartea."

Ioan 11:25 Isus i-a zis: "Eu sunt învierea şi viaţa. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi.

Mesajul a fost editat de către iftimen - Miercuri, 2013-02-13, 10:26 AM

Forum » Discuții libere ,întrebări » Intrebări » Despre nelegiuiți
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:

widgets