[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 2 din 2
  • «
  • 1
  • 2
Forum » Adevăruri din Sfânta Scriptură » Adevăruri biblice care vă eliberează de învățăturile eronate ale Religiei » Sufletul nemuritor
Sufletul nemuritor
barabi12Data: Joi, 2012-12-13, 2:15 PM | Mesaj # 16
Membru
Grup: Administratori
Reputaţie: 0
Status: Offline
Un alt verset

Iacov 5:19 Fraţilor, dacă s-a rătăcit vreunul dintre voi de la adevăr, şi-l întoarce un altul,
Iacov 5:20 să ştiţi că cine întoarce pe un păcătos de la rătăcirea căii lui, va mântui un suflet de la moarte, şi va acoperi o sumedenie de păcate.

Adica cum poti mantui un suflet,daca sufletul este nemuritor de la moarte?

barabi12Data: Joi, 2012-12-13, 2:23 PM | Mesaj # 17
Membru
Un alt exemplu logic,prin care sa intelegem cat de nescripturala este ideea de nemurire a sufletului,il putem intelege din Ioan cap.11,unde Isus il invie pe prietenul Sau,Lazar.
Deoarece Lazar a fost credincios,atunci ne-am putea astepta ca sufletul lui sa fie dus in cer,si totusi,atunci cand Isus il cheama,El nu il striga sa vina din Cer,ci din locuinta mortilor ,unde era ingropat Lazar.
Daca sufletul lui Lazar ar fi fost in Cer,in cele patru zile,in mod logic,chemarea sau invirea lui de catre Isus,nu a fost un lucru bun pentru Lazar,deoarece venirea lui Lazar din nou pe pamantul plin de pacatosi ,necazuri ,boli nevindecabile si in final moartea,nu se pot compara cu starea fericita in care se presupune ca ar fi fost Lazar in CER.
Pentru readucerea lui la viata,Lazar ar fi trebuit sa fie tare suparat pe Isus !!

upvData: Miercuri, 2013-07-31, 2:41 PM | Mesaj # 18
Membru
Grup: Utilizatori

Citat
1 Corinteni 15:44 Este semănat trup firesc, şi învie trup duhovnicesc. Dacă este un trup firesc, este şi un trup duhovnicesc.
 In greceste este asa:
1 Corinteni 15:44 Este semănat trup sufletesc (soma psychikon), şi învie trup duhovnicesc (soma pneumatikon). Dacă este un trup sufletesc, este şi un trup duhovnicesc. 
La traducatori nu le place expresia "trup sufletesc", traduc "firesc", "natural", etc.. numai asa cum este in greaca nu. Nu le place fiindca astfel lovesc in doctrina lor, care spune ca sufletul este nemuritor, iar expresia trup sufletesc, tocmai asta nu exprima. PANA CAND VEI PERMITE, O STAPANE AL CERULUI SI PAMANTULUI, ca niste oameni sa jongleze cu cuvantul tau in folosul doctrinei lor?
Eu am demascat aceasta doctrina pe blogul Sufletul Este Muritor
www.sufletulestemuritor.blogspot.ro

barabi12Data: Vineri, 2015-03-06, 10:44 AM | Mesaj # 19
Membru
Dovezi suplimentare despre Suflet, se pot gasi aici:
Ataşamente: Sufletul_este_n.pdf(182.3 Kb)

Forum » Adevăruri din Sfânta Scriptură » Adevăruri biblice care vă eliberează de învățăturile eronate ale Religiei » Sufletul nemuritor
  • Pagina 2 din 2
  • «
  • 1
  • 2
Căutare:

widgets