[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Adevăruri din Sfânta Scriptură » Adevăruri biblice care vă eliberează de învățăturile eronate ale Religiei » Sufletul nemuritor
Sufletul nemuritor
barabi12Data: Duminică, 2012-11-25, 8:04 AM | Mesaj # 1
Membru
Grup: Administratori
Reputaţie: 0
Status: Offline
Oare noi ne-am nascut cu un suflet aparte de trup,care dupa moartea corpului, sufletul se indeparteaza de trup ?

barabi12Data: Duminică, 2012-11-25, 6:33 PM | Mesaj # 2
Membru
Insa unii cred ,ca sufletul merge la judecata dupa ce paraseste corpul ,si pentru aceasta ei se bazeaza pe unele versete sau parabole biblice,dar in realitate
foarte  multe versete ne arata, ca sufletul omului este muritor.

barabi12Data: Duminică, 2012-11-25, 6:48 PM | Mesaj # 3
Membru
In primul rand, trebuie sa stim ca Biblia nu se contrazice,deoarece ea are un singur autor ,adica pe Iehova Dumnezeu si pentru cei care se  incred in scopurile Sale, inteleg sau au capacitatea de a intelege cu claritate cuvantul lui Dumnezeu.
Asa cum erau si in timpul lui Chritos Isus cand era pe pamant, farisei si saduchei nu intelegeau deloc vorbirile lui.
Ca sa putem intelege cuvantul lui Dumnezeu trebuie sa ne lasam sa fim condusi de intelepciunea de Sus.

Iacov 1:17 : " orice ni se dă bun şi orice dar desăvârşit este de sus, pogorându-se de la Tatăl luminilor, în care nu este nici schimbare, nici umbră de mutare."

barabi12Data: Duminică, 2012-11-25, 6:51 PM | Mesaj # 4
Membru
Daca deschidem Biblia ,chiar in prima carte a ei,Genesa,ne arata si descrie formarea omului,aratand ce este sufletul:

Genesa 2:7 "Domnul Dumnezeu a făcut pe om din ţărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viaţă, şi omul s-a făcut astfel un suflet viu."

Prin acest verset se vede clar", ca omul insusi este un suflet viu.

barabi12Data: Luni, 2012-11-26, 9:52 PM | Mesaj # 5
Membru
Mai multe detalii in aceasta privinta,putem gasi aici:

http://eliberare.ucoz.ro/publ/ce_este_sufletul/1-1-0-7

barabi12Data: Luni, 2012-11-26, 9:57 PM | Mesaj # 6
Membru
Mai putem observa ca omul este un suflet viu asa cum si animalele sunt suflete ,din acest articol

http://eliberare.ucoz.ro/publ/suflete_animale/1-1-0-6

barabi12Data: Luni, 2012-11-26, 11:31 PM | Mesaj # 7
Membru
Sufletul care pacatuieste ,acela va murii (deci prin urma toate sufletele mor,deoarece toti oamenii sunt pacatosi):

http://eliberare.ucoz.ro/publ....2-1-0-8

barabi12Data: Luni, 2012-11-26, 11:33 PM | Mesaj # 8
Membru
Sufletul omului nu este nemuritor ,deoarece nemurirea este detinuta doar de : Iehova Dumnezeu,Fiul Sau si trupul Sau,Biserica :

http://eliberare.ucoz.ro/publ/despre_suflet/singurl_nemuritor/2-1-0-9

barabi12Data: Luni, 2012-11-26, 11:34 PM | Mesaj # 9
Membru
Deci, sufletul poate invia:

http://eliberare.ucoz.ro/publ....-1-0-10

barabi12Data: Sâmbătă, 2012-12-08, 7:01 PM | Mesaj # 10
Membru
Religionistii care nu studiaza cu atentie cuvantul lui Dumnezeu,sustin ideea nemuririi sufletului,bazandu-se pe urmatoarele dovezi:

II Corinteni 5:8, Luca 16:19-31, Filipeni 1:23,24, Apocalipsa 6:9-11,2Tesaloniceni 5:23.

barabi12Data: Sâmbătă, 2012-12-08, 7:42 PM | Mesaj # 11
Membru
II Corinteni 5:8: 

"Da, suntem plini de încredere, şi ne place mult mai mult să părăsim trupul acesta, ca să fim acasă la Domnul."

In aceasta dovada nu ni se arata ca trupul ar avea si un suflet nemuritor ,care la moartea trupului,acesta(sufletul)sa paraseasca corpul uman .

Daca ar fi asa, atunci toata lumea ar dori sa moara ,sa paraseasca trupul pentru ca  sufletul  sa traieasca vesnic.

Unele persoane,care sustin ideea de suflet nemuritor aparte de trup,fac confuzie atunci cand Biblia vorbeste de  corp spiritual sau Duh,asa cum este si  Domnul Nostru Isus .

1 Petru 3:18:" Hristos, de asemenea, a suferit odată pentru păcate, El, Cel neprihănit, pentru cei nelegiuiţi, ca să ne aducă la Dumnezeu. El a fost omorât în trup,dar a fost înviat în duh,"

Ne putem intreba: "ce s-a intamplat cu sufletele profetilor credinciosi din vechime,? s-au dus ele la Cer?"

Apostolul Ioan ne raspunde: 
Ioan 3:13   "Nimeni nu s-a suit în cer, afară de Cel ce S-a pogorât din cer, adică Fiul omului, care este în cer."

barabi12Data: Sâmbătă, 2012-12-08, 8:49 PM | Mesaj # 12
Membru
Luca 16:19-31 Pilda bogatului si a lui Lazar

In primul rand,sa nu uitam ca in aceste versete din Luca cap.16,vorbim despre o PILDA.(pilda fiind o ilustratiune folosita de cineva pentru a preumbri sau ilustra anumite fapte sau evenimente).

In acesta pilda,Isus Cristos vorbeste despre starea pe care au avut-o cele doua clase de oameni din timpul Sau;si anume:o clasa credincioasa, care l-au urmat pe Isus,simbolizata prin Lazar,si una fatarnica ,simbolizata prin bogat.
Ca evenimentele relatate de Isus in aceasta pilda,nu indicau o realitate fizica,se deduce chiar prin afirmatia ca:
-Bogatul moare si este ingropat ,pana cand Lazar moare dar este dus in sanul lui Avram,(daca s-ar fi referit la o stare fizica literala de moarte,atunci amandoi ar fi fost ingropati).
Daca aceasta ar fi conditia ,ca omul sa fie sarac ,ca sa ajunga in sanul lui Avram(adica intr-un loc mai bun dupa moarte),atunci toata lumea ar trebui sa fie saraca literalmente,pentru a avea o stare mai buna dupa moarte.
Se pare ca singura motivul pentru care bogatul a ajuns in iad a fost acela ca : a fost bogat !.Deci,concluzia:pentru a nu ajunge in iad,nu trebuie sa fim bogati literalmente,deoarece nu se arata ca bogatul ar fi avut anumite pacate pentru care sa ajunga in Iad.
E cam ciudat !!! nu-i asa ???
Un alt motiv pentru care ar trebui sa intelegem ca aceasta Pilda are o alta conotatie si nu aceea de-a arata unde se duce sufletul omulului dupa moarte,reiese din ilustratia ca : bogatul are limba iar Lazar are deget,iar din 1 Petru 3:18 intelegem ca duhul sau trup spiritual nu are corp omenesc.Nu gasim nici o dovada ca duhul ar avea avea forma corpului.

barabi12Data: Duminică, 2012-12-09, 2:42 PM | Mesaj # 13
Membru
sa citim cu atentie aceste versete

1 Corinteni 15:44 Este semănat trup firesc, şi învie trup duhovnicesc. Dacă este un trup firesc, este şi un trup duhovnicesc.

1 Corinteni 15:46 Dar întâi vine nu ce este duhovnicesc, ci ce este firesc; ce este duhovnicesc, vine pe urmă.

1 Corinteni 15:47 Omul dintâi este din pământ, pământesc; omul al doilea este din cer.

1 Corinteni 15:48 Cum este cel pământesc, aşa sunt şi cei pământeşti; cum este Cel ceresc, aşa sunt şi cei cereşti.

1 Corinteni 15:49 Şi după cum am purtat chipul celui pământesc, tot aşa vom purta şi chipul Celui ceresc.

1 Corinteni 15:50 Ce spun eu, fraţilor, este că nu poate carnea şi sângele să moştenească Împărăţia lui Dumnezeu; şi că, putrezirea nu poate moşteni neputrezirea.

barabi12Data: Duminică, 2012-12-09, 3:39 PM | Mesaj # 14
Membru
Filipeni 1:23-24

Filipeni 1:23 Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine;
Filipeni 1:24 dar, pentru voi, este mai de trebuinţă să rămân în trup.

Deci trebuie sa facem diferenta intre trup omensc si trup spiritual
Nici aici nu searata ca omul ar avea un suflet aparte de trup.

Punem intrebarea atunci :de ce omul mai are nevoie de inviere ? daca sufletul paraseste corpul sau trupul dupa moarte.

Ioan 11:25 Isus i-a zis: "Eu sunt înviereaşi viaţa. Cine crede în Mine, chiar dacă ar fi murit, va trăi.

Deci cei care cred in nemurirea sufletului, atunci ei nu cred in inviere.

Biblia declara mai depart:

1 Corinteni 15:15 "Ba încă noi suntem descoperiţi şi ca martori mincinoşi ai lui Dumnezeu; fiindcă, am mărturisit despre Dumnezeu că El a înviat pe Hristos, când nu L-a înviat, dacă este adevărat că morţii nu învie.

1 Corinteni 15:16 Căci, dacă nu învie morţii, nici Hristos n-a înviat.

1 Corinteni 15:17 Şi dacă n-a înviat Hristos, credinţa voastră este zadarnică, voi sunteţi încă în păcatele voastre,

1 Corinteni 15:18 şi prin urmare şi cei ce au adormit în Hristos, sunt pierduţi.

1 Corinteni 15:19 Dacă numai pentru viaţa aceasta ne-am pus nădejdea în Hristos, atunci suntem cei mai nenorociţi dintre toţi oamenii!

1 Corinteni 15:20 Dar acum, Hristos a înviat din morţi, pârga celor adormiţi.

1 Corinteni 15:21 Căci dacă moartea a venit prin om, tot prin om a venit şi învierea morţilor."

barabi12Data: Duminică, 2012-12-09, 7:34 PM | Mesaj # 15
Membru
Ezechiel 18:4 declara :
"Iată că toate sufletele sunt ale Mele. După cum sufletul fiului este al Meu, tot aşa şi sufletul tatălui este al Meu. Sufletul care păcătuieşte, acela va muri."

Daca sufletul este nemuritor atunci de ce trebuie condamnat la moarte daca pacatuieste ?

De ce sufletul lui Isus a stat in Locuinta mortilor si a trebuit sa astepte sa fie inviat a treia zi de Dumnezeu ? a fost El pacatos? ....sau mai rau decat pacatosii pe care conducatorii religionisti ii trimit direct in CER dupa ce ei mor ?

Forum » Adevăruri din Sfânta Scriptură » Adevăruri biblice care vă eliberează de învățăturile eronate ale Religiei » Sufletul nemuritor
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Căutare:

widgets