[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Forum » Adevăruri din Sfânta Scriptură » Adevăruri biblice care vă eliberează de învățăturile eronate ale Religiei » Duhul Sfânt este Dumnezeu?
Duhul Sfânt este Dumnezeu?
barabi12Data: Duminică, 2012-12-09, 8:00 PM | Mesaj # 1
Membru
Grup: Administratori
Reputaţie: 0
Status: Offline
Majoritatea cred ca Duhul Sfânt este Dumnezeu:

"Sfânta Scriptură ne învată că Duhul Sfânt este Dumnezeu. În multe locuri citim că Duhul Sfânt are atribute personale, specifice unei persoane: El se întristează, vorbeste sau este mintit (Faptele Apostolilor 5:3 si 4). A se vedea si Ioan 14:16-17; 16:13-15, Romani 8:26-27, II Corinteni 3:6, 17-18 sau Efeseni 4:30."

Daca examinam biblia nu gasim nici un verset care sa zica ca Duhul Sfânt este Dumnezeu,hai sa examinam niste versete

In primul rand in cazul Domnului Nostru cand s-a botezat a a parut sub forma de porumb

Matei 3:16 De îndată ce a fost botezat, Isus a ieşit afară din apă. Şi în clipa aceea cerurile s-au deschis, şi a văzut pe Duhul lui Dumnezeu pogorându-Se în chip de porumbel şi venind peste El.

barabi12Data: Duminică, 2012-12-09, 9:11 PM | Mesaj # 2
Membru
Deci nu este vorba in care ca porumbelul sa Fie Dumnezeu ,deci a fost coborat sub forma de porumb.

Nu gasim nici o dovada ca Porumbelul a fost Dumnezeu ,deci este o dovada destul de clar ca venind peste el

barabi12Data: Joi, 2012-12-13, 8:24 PM | Mesaj # 3
Membru
Chiar daca cred ca Duhul Sfant sau puterea lui Dumnezeu prin activitatea unui om poate intrista ,chiar asa cum spune in Fapte 5 unde o familie a mintit .asta nu inseamna ca Duhul sfant era o persoana ,sau dumnezeu

Faptele Apostolilor 5:3 Petru i-a zis: "Anania, pentru ce ţi-a umplut Satana inima ca să minţi pe Duhul Sfânt, şi să ascunzi o parte din preţul moşioarei?

Cred ca mai trebuie sa citim inco data acest verset.Sustin ca Duhul Sfant este Dumnezeu.

Haidem sa examinam acest verset.Deloc nu scrie nicaieri ca este Un dumnezeu.

barabi12Data: Joi, 2012-12-13, 8:29 PM | Mesaj # 4
Membru
Ioan 14:16 Şi Eu voi ruga pe Tatăl, şi El vă va da un alt Mângâietor, care să rămână cu voi în veac;

daca citim acest verset vedem ca sunt trei persoane diferite ,si nu poate sa fie una ,deci este un verset care ei arata ca sfanta treime nu exista cu acest verset.

Cum sa te rog pe mine ,ca eu sa trimit un mangaietor adica pe mine ,e cam nelogic aceasta ideiie.

barabi12Data: Joi, 2012-12-13, 8:38 PM | Mesaj # 5
Membru
Romani 8:26 Şi tot astfel şi Duhul ne ajută în slăbiciunea noastră: căci nu ştim cum trebuie să ne rugăm. Dar însuşi Duhul mijloceşte pentru noi cu suspine negrăite.
Romani 8:27 Şi Cel ce cercetează inimile, ştie care este năzuinţa Duhului; pentru că El mijloceşte pentru sfinţi după voia lui Dumnezeu.

Deci iarasi o dovada in care nu vedem ca ar fi un dumnezeu, ci vedem ca Duhul face voia lui Dumnezeu si cerceteaza inimile ,nu e dovada clara pentru a dovedi ca e un DUMNEZEU!!!!!!!!!!!

barabi12Data: Joi, 2012-12-13, 8:41 PM | Mesaj # 6
Membru
2 Corinteni 3:17 Căci Domnul este Duhul; şi unde este Duhul Domnului, acolo este slobozenia.

Deci este o dovada destul de clara pentru cei care cred ca Duhul Domnului este forta activa al lui Dumnezeu.

barabi12Data: Joi, 2012-12-13, 8:46 PM | Mesaj # 7
Membru
Efeseni 4:30 Să nu întristaţi pe Duhul Sfânt al lui Dumnezeu, prin care aţi fost pecetluiţi pentru ziua răscumpărării.

putem intrista prin faptele noastre Duhul Sfant .Deci iarasi nu inseamna ca e dumnezeu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Deci pentru cititori Bibliei nu este nici o dovada in care sa precizeze ca este Dumnezeu!!

Imi para rau care inteleg asa ceva ,sau cred ceva ce nu exista pe alb negru.

upvData: Joi, 2013-08-01, 8:16 PM | Mesaj # 8
Membru
Grup: Utilizatori
Chiar si expresia "Duhul lui Dumnezeu" contine un indiciu si anume cuvintele "lui Dumnezeu", care arata ca Duhul este al lui Dumnezeu, este ceva din Dumnezeu si nu o alta persoana. 

Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol PavelCap. 210. Iar nouă ni le-a descoperit Dumnezeu prin Duhul Său, fiindcă Duhul toate le cercetează, chiar şi adâncurile lui Dumnezeu.11. Căci cine dintre oameni ştie ale omului, decât duhul omului, care este în el? Aşa şi cele ale lui Dumnezeu, nimeni nu le-a cunoscut, decât Duhul lui Dumnezeu.14. Omul firesc nu primeşte cele ale Duhului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt nebunie şi nu poate să le înţeleagă, fiindcă ele se judecă duhovniceşte.Cap. 316. Nu ştiţi, oare, că voi sunteţi templu al lui Dumnezeu şi că Duhul lui Dumnezeu locuieşte în voi?

Forum » Adevăruri din Sfânta Scriptură » Adevăruri biblice care vă eliberează de învățăturile eronate ale Religiei » Duhul Sfânt este Dumnezeu?
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:

widgets