[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentul forumului · Căutare · RSS ]
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Forum » Adevăruri din Sfânta Scriptură » Adevăruri biblice care vă eliberează de învățăturile eronate ale Religiei » Sfanta treime
Sfanta treime
barabi12Data: Sâmbătă, 2012-11-24, 9:28 PM | Mesaj # 1
Membru
Grup: Administratori
Reputaţie: 0
Status: Offline
Sfanta scriptura oare cum zice ? Oare exista sfanta treime?

barabi12Data: Miercuri, 2012-11-28, 10:20 PM | Mesaj # 2
Membru
Numai o singura dovada avem in toate biblia la 1 Ioan :7 dar daca examinam scrierile grecesti ,manuscrisele atunci vedem ca acest verset a fost adaugat.

barabi12Data: Miercuri, 2012-11-28, 10:22 PM | Mesaj # 3
Membru
Trebuie sa examinam de cand a aparut doctrina sfanta treime ca in sec.I in timpul ucenicilor lui Isus inca nu era ,mai detailat putem citi aici

http://eliberare.ucoz.ro/publ....-1-0-18

barabi12Data: Miercuri, 2012-11-28, 10:30 PM | Mesaj # 4
Membru
Chiar daca unii vor sa dovedeasca ca Dumnezeu si Isus sunt acelasi persoane sunt patru vesrsete cu care se bazeaza .Daca citim in tot context vedem ca nu sunt egali in natura in putere .

Cum putem citi si aici http://eliberare.ucoz.ro/publ....-1-0-19

Dar daca gandim la urmatoarele versete cum putem explica?

De aceea vă spun: Orice păcat şi orice hulă vor fi iertate oamenilor; dar hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertată.
Oricine va vorbi împotriva Fiului omului, va fi iertat; dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt, nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor.Matei 12:31-32

Şi El le-a răspuns: "Este adevărat că veţi bea paharul Meu, şi veţi fi botezaţi cu botezul cu care am să fiu botezat Eu: dar a şedea la dreapta şi la stânga Mea, nu atârnă de Mine s-o dau, ci este păstrată pentru aceia pentru care a fost pregătită de Tatăl Meu."Matei 20:23

barabi12Data: Miercuri, 2012-11-28, 10:32 PM | Mesaj # 5
Membru
Deci cum ar veni?

Deci putem vorbi impotriva lui Dumnezeu ,ca nu se va intimpla nimic? Matei 12:31-32

Oricine va vorbi împotriva Fiului omului, va fi iertat; dar oricine va vorbi împotriva Duhului Sfânt, nu va fi iertat nici în veacul acesta, nici în cel viitor.

De ce Isus nu avea puterea sa puna la stanga sau la dreapta sa? Matei 20:23

Şi El le-a răspuns: "Este adevărat că veţi bea paharul Meu, şi veţi fi botezaţi cu botezul cu care am să fiu botezat Eu: dar a şedea la dreapta şi la stânga Mea, nu atârnă de Mine s-o dau, ci este păstrată pentru aceia pentru care a fost pregătită de Tatăl Meu."

barabi12Data: Miercuri, 2012-11-28, 10:46 PM | Mesaj # 6
Membru
Deci cum ar veni?

Deci putem vorbi impotriva lui Dumnezeu ,ca nu se va intimpla nimic? Matei 12:31-32

De ce Isus nu avea puterea sa puna la stanga sau la dreapta sa? Matei 20:23

La aceste versete cum ar putea sa raspunda cei care cred in sfanta treima ca ca cele trei persoane sunt egale?

Hai sa ne gandim cum a putut aparea trei persoane disctincte la botezul Domnului?Dumnezeu in cer ,Isus si porumbul pe pamant.

barabi12Data: Duminică, 2012-12-09, 9:41 PM | Mesaj # 7
Membru
Hai sa ne gandim la invierea lui Lazar in Ioan 11 :41,42

Ioan 11:41 Au luat dar piatra din locul unde zăcea mortul. Şi Isus a ridicat ochii în sus, şi a zis: "Tată, Îţi mulţumesc că M-ai ascultat.
Ioan 11:42 Ştiam că totdeauna Mă asculţi; dar vorbesc astfel pentru norodul care stă împrejur, ca să creadă că Tu M-ai trimis."

Daca Isus avea acela cu Dumnezeu ,om dumnezeu de ce trebuia sa roage la Tatal ca sa invie pe Lazar.

Sant lucruri la care ff mult nu pot raspunde .

barabi12Data: Duminică, 2012-12-09, 9:45 PM | Mesaj # 8
Membru
Hai sa examinam alt punct din Biblie care tot dovedeste ca Isus Christos nu e acelas cu Tatal.

Ioan 12:28 Tată, proslăveşte Numele Tău!" Şi din cer, s-a auzit un glas, care zicea: "L-am proslăvit, şi-L voi mai proslăvi!"

Ioan 12:29 Norodul, care stătea acolo, şi care auzise glasul, a zis că a fost un tunet. Alţii ziceau: "Un înger a vorbit cu El!"

Ioan 12:30 Isus a răspuns: "Nu pentru Mine s-a auzit glasul acesta, ci pentru voi.

Iarasi arat ca sunt doua persoane distincte.

barabi12Data: Duminică, 2012-12-09, 9:53 PM | Mesaj # 9
Membru
Hai sa ne gandim la un alt aspect

Luca 22:29 De aceea vă pregătesc Împărăţia, după cum Tatăl Meu Mi-a pregătit-o Mie,

De ce Tatal trebuia sa pregateasca ?

Luca 22:41 Apoi S-a depărtat de ei ca la o aruncătură de piatră, a îngenuncheat, şi a început să Se roage,

Luca 22:42 zicând: "Tată, dacă voieşti, depărtează paharul acesta de la Mine! Totuşi, facă-se nu voia Mea, ci a Ta."

De ce Domnul trebuia sa roage daca el era insusi ,e ceva de necrezut te rog la tine ca sa faci .E ceva non sens ,e mai bine si mai logic este sa credem ca sunt doua persoane disticte diferite

barabi12Data: Duminică, 2012-12-09, 9:58 PM | Mesaj # 10
Membru
Cine a trimis pe Isus? exemple

Matei 10:40 Cine vă primeşte pe voi, Mă primeşte pe Mine; şi cine Mă primeşte pe Mine, primeşte pe Cel ce M-a trimis pe Mine.

Marcu 9:37 "Oricine primeşte pe unul din aceşti copilaşi, în Numele Meu, Mă primeşte pe Mine; şi oricine Mă primeşte pe Mine, nu Mă primeşte pe Mine, ci pe Cel ce M-a trimis pe Mine."

Luca 9:48 şi le-a zis: "Oricine primeşte pe acest copilaş, în Numele Meu, pe Mine Mă primeşte; şi oricine Mă primeşte pe Mine, primeşte pe Cel ce M-a trimis pe Mine. Fiindcă cine este cel mai mic între voi toţi, acela este mare."

Luca 10:16 Cine vă ascultă pe voi, pe Mine Mă ascultă; şi cine vă nesocoteşte pe voi, pe Mine Mă nesocoteşte; iar cine Mă nesocoteşte pe Mine, nesocoteşte pe Cel ce M-a trimis pe Mine."

Ioan 5:23 pentru ca toţi să cinstească pe Fiul cum cinstesc pe Tatăl. Cine nu cinsteşte pe Fiul, nu cinsteşte pe Tatăl, care L-a trimis.

Ioan 5:24 Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, şi credeîn Cel ce M-a trimis, are viaţa veşnică, şi nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă.

Ioan 5:30 Eu nu pot face nimic de la Mine însumi: judec după cum aud; şi judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut să fac voia Mea, ci voia Tatălui, care M-a trimis.

Ioan 5:36 Dar Eu am o mărturie mai mare decât a lui Ioan; căci lucrările, pe careMi le-a dat Tatăl să le săvârşesc, tocmai lucrările acestea, pe care le fac Eu, mărturisesc despre Mine că Tatăl M-a trimis.

Ioan 5:37 Şi Tatăl, care M-a trimis, a mărturisit El însuşi despre Mine. Voi nu I-aţi auzit niciodată glasul, nu I-aţi văzut deloc faţa;

Ioan 5:38 şi Cuvântul Lui nu rămâne în voi, pentru că nu credeţi în Acela, pe care L-a trimis El.

Ioan 6:29 Isus le-a răspuns: "Lucrarea pe care o cere Dumnezeu este aceasta: să credeţi în Acela, pe care L-a trimis El."

Ioan 6:38 căci M-am pogorât din cer ca să fac nu voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimis.

Ioan 6:39 Şi voia Celui ce M-a trimis, este să nu pierd nimic din tot ce Mi-a dat El, ci să-l învii în ziua de apoi.

Ioan 6:44 Nimeni nu poate veni la Mine, dacă nu-l atrage Tatăl,care M-a trimis; şi Eu îl voi învia în ziua de apoi.

Ioan 6:57 După cum Tatăl, care este viu, M-a trimis pe Mine, şi Eu trăiesc prin Tatăl, tot aşa, cine Mă mănâncă pe Mine, va trăi şi el prin Mine.

Ioan 7:16 Isus le-a răspuns: "Învăţătura Mea nu este a Mea, ci a [color=red]Celui ce M-a trimis pe Mine
.

Ioan 7:28 Şi Isus, pe când învăţa pe norod în Templu, striga: "Mă cunoaşteţi şi Mă ştiţi de unde sunt! Eu n-am venit de la Mine însumi, ci Cel ce M-a trimis, este adevărat, şi voi nu-L cunoaşteţi.

Ioan 7:29 Eu Îl cunosc, căci vin de la El, şi El M-a trimis."

Ioan 7:33 Isus a zis: "Mai sunt cu voi puţină vreme, şi apoi Mă duc la Cel ce M-a trimis.

Ioan 8:16 Şi chiar dacă judec, judecata Mea este adevărată, pentru că nu sunt singur, ci Tatăl, care M-a trimis, este cu Mine
.
Ioan 8:18 deci despre Mine însumi, mărturisesc Eu, şi despre Mine mărturiseşte şi Tatăl, care M-a trimis."

Ioan 8:26 Am multe de zis despre voi şi de osândit în voi; dar Cel ce M-a trimis, este adevărat; şi Eu, ce am auzit de la El, aceea spun lumii."

Ioan 8:29 Cel ce M-a trimis, este cu Mine; Tatăl nu M-a lăsat singur, pentru că totdeauna fac ce-I este plăcut."

Ioan 8:42 Isus le-a zis: "Dacă ar fi Dumnezeu Tatăl vostru, M-aţi iubi şi pe Mine, căci Eu am ieşit şi vin de la Dumnezeu:n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis.

Ioan 9:4 Cât este ziuă, trebuie să lucrez lucrările Celui ce M-a trimis; vine noaptea, când nimeni nu mai poate să lucreze.

barabi12Data: Duminică, 2012-12-09, 10:28 PM | Mesaj # 11
Membru
Ioan 10:36 cum ziceţi voi că hulesc Eu, pe care Tatăl M-a sfinţit şi M-a trimis în lume? Şi aceasta, pentru că am zis: "Sunt Fiul lui Dumnezeu!"

Ioan 11:42 Ştiam că totdeauna Mă asculţi; dar vorbesc astfel pentru norodul care stă împrejur, ca să creadă că Tu M-ai trimis."

Ioan 12:44 Iar Isus a strigat: "Cine crede în Mine, nu crede în Mine, ci în Cel ce M-a trimis pe Mine.

Ioan 12:45 Şi cine Mă vede pe Mine, vede pe Cel ce M-a trimis pe Mine.

Ioan 12:49 Căci Eu n-am vorbit de la Mine însumi, ci Tatăl, care M-a trimis, El însuşi Mi-a poruncit ce trebuie să spun şi cum trebuie să vorbesc.

Ioan 13:20 Adevărat, adevărat, vă spun că, cine primeşte pe acela pe care-l trimit Eu, pe Mine Mă primeşte; şi cine Mă primeşte pe Mine, primeşte pe Cel ce M-a trimis pe Mine."

Ioan 14:24 Cine nu Mă iubeşte, nu păzeşte cuvintele Mele. Şi cuvântul, pe care-l auziţi, nu este al Meu, ci al Tatălui, care M-a trimis.

Ioan 15:21 Dar vă vor face toate aceste lucruri pentru Numele Meu, pentru că ei nu cunosc pe Cel ce M-a trimis.

Ioan 16:5 Acum Mă duc la Cel ce M-a trimis; şi nimeni din voi nu Mă întreabă: "Unde Te duci?"

Ioan 17:3 Şi viaţa veşnică este aceasta: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat şi pe Isus Hristos,pe care L-ai trimis Tu.

Ioan 17:8 Căci le-am dat cuvintele, pe care Mi le-ai dat Tu. Ei le-au primit, şi au cunoscut cu adevărat că de la Tine am ieşit, şi au crezut că Tu M-ai trimis.

Ioan 17:18 Cum M-ai trimis Tu pe Mine în lume, aşa i-am trimis şi Eu pe ei în lume.

Ioan 17:21 Mă rog ca toţi să fie una, cum Tu, Tată, eşti în Mine, şi Eu în Tine; ca, şi ei să fie una în noi, pentru ca lumea să creadă că Tu M-ai trimis.

Ioan 17:23 Eu în ei, şi Tu în Mine; - pentru ca ei să fie în chip desăvârşit una, ca să cunoască lumea că Tu M-ai trimis, şi că i-ai iubit, cum M-ai iubit pe Mine.

Ioan 17:25 Neprihănitule Tată, lumea nu Te-a cunoscut; dar Eu Te-am cunoscut, şi aceştia au cunoscut căTu M-ai trimis.

Ioan 20:21 Isus le-a zis din nou: "Pace vouă!Cum M-a trimis pe Mine Tatăl, aşa vă trimit şi Eu pe voi."

barabi12Data: Duminică, 2012-12-09, 10:30 PM | Mesaj # 12
Membru
Deci sunt 41 de exemple inregistrate de catre evanghelist ca Tatal a trimis pe Isus si scotea in evidenta ca cel care a trimis este mai mare ,deci nu putea sa fie egal cel care L-a trimis.

Deci nici farisei si saduchei nu au inteles acest lucru ca Tatal a trimis asa cum este si in zilele noastre

barabi12Data: Luni, 2012-12-10, 12:31 PM | Mesaj # 13
Membru
Sa vedem ce scrie Apostolul Pavel in scrierile sale.

Romani 1:1 Pavel, rob al lui Isus Hristos, chemat să fie apostol, pus deoparte ca să vesteascăEvanghelia lui Dumnezeu,

Romani 5:1 Deci, fiindcă suntem socotiţi neprihăniţi, prin credinţă, avempace cu Dumnezeu, prin Domnul nostru Isus Hristos.

1 Corinteni 1:1 Pavel, chemat să fie apostol al lui Isus Hristos, prin voia lui Dumnezeu, şi fratele Sosten,

1 Corinteni 1:3 Har şi pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, şi de laDomnul Isus Hristos!

1 Corinteni 1:4 Mulţumesc Dumnezeului meu totdeauna, cu privire la voi, pentruharul lui Dumnezeu, care v-a fost datîn Isus Hristos.

1 Corinteni 4:1 Iată cum trebuie să fim priviţi noi: ca nişte slujitori ai lui Hristos, şi ca nişte ispravnici ai tainelor lui Dumnezeu.

1 Corinteni 11:3 Dar vreau să ştiţi că Hristos este Capul oricărui bărbat; că bărbatul este capul femeii, şi că Dumnezeu este capul
lui Hristos

2 Corinteni 1:2 Har şi pace vouă de la Dumnezeu, Tatăl nostru, şi de la Domnul Isus Hristos!

2 Corinteni 1:3 Binecuvântat să fie Dumnezeu, Tatăl Domnului nostru Isus Hristos, Părintele îndurărilor şi Dumnezeul
oricărei mângâieri,

Galateni 1:1 Pavel, apostol nu de la oameni, nici printr-un om, ci prin Isus Hristos, şi prin Dumnezeu Tatăl, care L-a înviat din morţi,

Galateni 1:3 Har şi pace vouă de la Dumnezeu Tatăl, şi de la Domnul nostru Isus Hristos!

barabi12Data: Luni, 2012-12-10, 1:12 PM | Mesaj # 14
Membru
Efeseni 1:1 Pavel, apostol al lui Isus Hristos, prin voia lui Dumnezeu, către sfinţii care sunt în Efes şi credincioşii în Hristos Isus:

Efeseni 1:2 Har şi pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, şi de laDomnul Isus Hristos.

Efeseni 1:3 Binecuvântat să fie Dumnezeu, Tatăl Domnului nostru Isus Hristos, care ne-a binecuvântat cu tot felul de binecuvântări duhovniceşti, în locurile cereşti, în Hristos.

Efeseni 1:20 pe care a desfăşurat-o în Hristos, prin faptul că [color=red]L-a înviat din morţi
, şi L-a pus să şadă la dreapta Sa, în locurile
cereşti,

Efeseni 2:10 Căci noi suntem lucrarea Lui, şi am fostzidiţi în Hristos Isus pentru faptele bune, pe care le-a pregătit Dumnezeu mai dinainte, ca să umblăm în ele.

Efeseni 3:14 ...Iată de ce, zic, îmi plec genunchii înaintea Tatălui Domnului nostru Isus Hristos,

Efeseni 5:20 Mulţumiţi totdeauna lui Dumnezeu Tatăl, pentru toate lucrurile, în Numele Domnului nostru Isus
Hristos
.

Efeseni 6:23 Pace fraţilor, şi dragoste împreună cu credinţa, din partea lui Dumnezeu Tatăl, şi din partea Domnului Isus Hristos!

Filipeni 1:2 Har vouă şi pace de laDumnezeu, Tatăl nostru, şi de la Domnul Isus Hristos!

Filipeni 2:6 El, măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu,

Filipeni 2:9 De aceea şi Dumnezeu L-a înălţat nespus de mult, şiI-a dat Numele,care este mai presus de orice nume;

Filipeni 2:11 şi orice limbă să mărturisească, spreslava lui Dumnezeu Tatăl, că Isus Hristos este Domnul.

Coloseni 1:3 Mulţumim lui Dumnezeu, Tatăl Domnului nostru Isus Hristos, căci ne rugăm neîncetat pentru voi,

Coloseni 2:2 pentru ca să li se îmbărbăteze inimile, să fie uniţi în dragoste, şi să capete toate bogăţiile plinătăţii de pricepere, ca să cunoască taina lui Dumnezeu Tatăl, adică pe Hristos,

Coloseni 2:12 fiind îngropaţi împreună cu El, prin botez, şi înviaţi în El şi împreună cu El, prin credinţa în puterealui Dumnezeu, care L-a înviat din morţi.

Coloseni 2:13 Pe voi, care eraţi morţi în greşelile voastre şi în firea voastră pământească netăiată împrejur, Dumnezeu v-a adus la viaţă împreună cu El, după ce ne-a iertat toate greşelile.

1 Tesaloniceni 1:3 căci ne aducem aminte fără încetare, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, de lucrarea credinţei voastre, de osteneala dragostei voastre şi de tăria nădejdii în Domnul nostru Isus Hristos!

1 Tesaloniceni 1:10 şi să aşteptaţi din ceruri pe Fiul Său, pe care L-a înviat din morţi: pe Isus, care ne izbăveşte de mânia
viitoare.

1 Tesaloniceni 2:14 Căci, fraţilor, voi aţi călcat pe urmele Bisericilor lui Dumnezeu, care sunt în Hristos Isus, în Iudea; pentru că şi voi aţi suferit din partea celor de un neam cu voi aceleaşi rele, pe care le-au suferit ele din partea Iudeilor.

1 Tesaloniceni 2:15 Iudeii aceştia au omorât pe Domnul Isus şi pe proroci, pe noi ne-au prigonit, nu plac lui
Dumnezeu,
şi sunt vrăjmaşi tuturor oamenilor,

1 Tesaloniceni 3:2 şi v-am trimis pe Timotei, fratele nostru şi slujitorul lui Dumnezeu în Evanghelia lui Hristos, ca să vă întărească şi să vă îmbărbăteze în credinţa voastră,

1 Tesaloniceni 3:11 Însuşi Dumnezeu, Tatăl nostru, şi Domnul nostru Isus Hristos să ne netezească drumul la voi!

1 Tesaloniceni 3:13 ca să vi se întărească inimile, şi să fie fără prihană în sfinţenie, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, la venirea Domnului nostru Isus Hristos împreunăcu toţi sfinţii Săi.

1 Tesaloniceni 4:14 Căci dacă credem că Isus a murit şi a înviat, credem şi că Dumnezeu va aduce înapoi împreună cu Isuspe cei ce au adormit în El.

barabi12Data: Luni, 2012-12-10, 9:02 PM | Mesaj # 15
Membru
2 Tesaloniceni 1:1 Pavel, Silvan şi Timotei, către Biserica Tesalonicenilor, care este în Dumnezeu, Tatăl nostru, şi în Domnul Isus Hristos:

2 Tesaloniceni 1:2 Har şi pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, şi de la Domnul Isus Hristos!

2 Tesaloniceni 1:8 într-o flacără de foc, ca să pedepsească pe cei cenu cunosc pe Dumnezeu şi pe cei ce nu ascultă de Evanghelia Domnului nostru Isus Hristos.

2 Tesaloniceni 1:12 pentru ca Numele Domnului nostru Isus Hristos să fie proslăvit în voi, şi voi în El, potrivit cu harul Dumnezeului nostru şi al Domnului Isus Hristos.

2 Tesaloniceni 2:16 Şi însuşi Domnul nostru Isus Hristos, şi Dumnezeu, Tatăl nostru, care ne-a iubit şi ne-a dat, prin harul Său, o mângâiere veşnică şi o bună nădejde,

1 Timotei 1:1 Pavel, apostol al lui Isus Hristos, prin porunca lui Dumnezeu, Mântuitorul nostru, şi a Domnului Isus Hristos, nădejdea noastră,

1 Timotei 1:2 către Timotei, adevăratul meu copil în credinţă: Har, îndurare şi pace de la Dumnezeu, Tatăl nostru, şi de la Hristos Isus,Domnul nostru!

1 Timotei 2:5 Căci este un singur Dumnezeu, şi esteun singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos,

2 Timotei 1:1 Pavel, apostol al lui Hristos Isus, prin voia lui Dumnezeu, după făgăduinţa vieţii care este înHristos Isus,

2 Timotei 1:2 către Timotei, copilul meu preaiubit: Har, îndurare şipace de la Dumnezeu Tatăl, şi de la Hristos Isus, Domnul nostru!

Tit 1:1 Pavel, robal lui Dumnezeu, şi apostol al lui Isus Hristos, potrivit cu credinţa aleşilor lui Dumnezeu şi cunoştinţa adevărului, care este potrivit cu evlavia,

Tit 1:4 către Tit, adevăratul meu copil în credinţa noastră a amândurora: Har şi pace de la Dumnezeu Tatăl, şi de la Isus Hristos,Mântuitorul nostru!

Forum » Adevăruri din Sfânta Scriptură » Adevăruri biblice care vă eliberează de învățăturile eronate ale Religiei » Sfanta treime
  • Pagina 1 din 2
  • 1
  • 2
  • »
Căutare:

widgets